Donostia.eus - [Berria] "Urrezko Kirol Txartela" 2016 urtean zehar gehien nabarmendu diren kirolari donostiarrei

Logo Ayuntamiento

"Urrezko Kirol Txartela" 2016 urtean zehar gehien nabarmendu diren kirolari donostiarrei

Asteartean, urtarrilak 10, arratsaldeko 18:00etan Udalbatza aretoan egingo da


Donostia Kirolak eta Donostiako Udalak, 2016. urtean bere modalitatean gehien nabarmendu diren kirolarien lorpenak omentzeko urteko ekitaldia antolatu dute. Omenaldia astearte honetan egingo da udaletxeko udalbatza aretoan, arratsaldeko 18:00etan.

Ekitaldi honetan 18 kirol modalitateak egongo dira ordezkatuta, guztira hogeita hemezortzi Urrezko Kirol Txartelak banatuko dira 2016. urtean zehar bere kiroletako ligatan edo Espainiako txapelketako podiumetan lorpen garrantzitsuak atera dituzten kirolari edo taldeei; baita Europa edo munduko txapelketetan edo Joko Olinpikoetan parte hartu duten kirolarien aintzatespena ere egingo da. Sari honek berekin ekartzen du 2017 urtean zehar Kirol Txartelako harpidetza dohainik kirolari bikain hauentzat.

Aurten ere Donostiako kirolari nabarmenen zerrenda honetan dauden emakumeen kopuru handia azpimarratu behar da, zerrendaren erdia baino gehiago emakumeak baitira. Honek hirian emakumeen kirolak duen garrantzia islatzen du eta Donostia estatu mailan erreferente bihurtu da.
 

Donostiako kirolari bikainen zerrenda - 2016 urtea



KIROLARIAKIROLAKIROL EMAITZA GARRANTSITZUENAK
Iban Esparza OlanoATLETISMOAMunduko 100 km Txapelketan parte hartzea
Naroa Agirre KamioATLETISMOAEspainiako pertikako txapelduna (pista estalian)
Espainiako pertikako txapelduna (aire librean)
Nora Orduña EnparantzaATLETISMOAEspainiako Txapelketan zilarra (60 m hesiak)
Europako Junior Txapelketan parte hartzea
Pablo Cid RecioATLETISMOAEspainiako Txapelketan zilarra (jauzi hirukoitza)
Trihas Gebre AunoonATLETISMOAEspainiako Kros txapelletan urrea
Espainiako Txapelketan urrea (10.000m)
Espainiako Txapelketan urrea (5.000m)
Joku Olinpietako 10.000m-ko proban 29. postua
Uxue Fraile AzpeitiaATLETISMOABronce Ultratrail TransGranCanariako Ultratrail proban brontzea
Munduko Trail txapelketan parte hartzea
Alejo Ibeas OraaBADMINTONAEspainiako Txapelketan brontzea (DM)
Blanca Ibeas OraaBADMINTONAEspainiako txapelketan urrea (DF)
Clara Azurmendi MorenoBADMINTONAEuropako txapelketan brontzea (taldeka)
Espainiako txapelketan zilarra
Bulgariako nazioarteko txapelduna
Miren Azcue AchucarroBADMINTONAEspainiako txapelketan brontzea (DM)
Nerea Diaz DovalBADMINTONAMunduko Junior txapelketan parte hartzea
Alex Prior MajonESGRIMAEspainiako aulki gaineko esgrimako Txapelduna /sablea eta ezpata)
Jon Santacana MaizteguiESKI EGOKITUAMunduko Kopako SGko proban brontzea (Aspen)
Munduko Kopako SGko proban brontzea (Colorado)
Carla Perez GuilleneaGIMNASIA ERRITMIKOAEspainiako Txapelketan zilarra
Maria Fraile MartínezGIMNASIA ERRITMIKOAEspainiako Txapelketan zilarra
Naroa Perez SistiagaGIMNASIA ERRITMIKOAEspainiako Txapelketan zilarra
Paula Lasarte MerinoGIMNASIA ERRITMIKOAEspainiako Txapelketan zilarra
Violeta Orlando LecumberriGIMNASIA ERRITMIKOAEspainiako Txapelketan zilarra
Ainhoa Olarra MujikaGOLF-AEuropako aboslutu mailako txapeldunordea (taldeka)
Aiora Arrillaga DominguezJUDOAEspainiako txapelketan brontzea (< 48kg)
Iñaki Irastorza EtxezarretaIGERIKETA EGOKITUAEspainiako Txapelketa: 50 tximeleta (urrea), 200 bizkarra (zilarra), 50 libre (zilarra)
Iñigo LLopis Sanz IGERIKETA EGOKITUAEspainiako txapelketa: 100 tximeleta (zilarra), 200 libre (urrea), 100 libre (urrea), 400 libre (urrea), 200 estiloak (urrea)
Europako Txapelketan 5. Postua (400m libre)
Joku Paralinpikoetan parte hartzea

KIROLARIAKIROLAKIROL EMAITZA GARRANTSITZUENAK
Richard Oribe LumbrerasIGERIKETA EGOKITUAEspainiako txapelketa: 200 libre (urrea), 150 estiloak (brontzea), 50 libre (urrea)
Europako txapelketan 6. Postua (200m S4)
Aitor Garmendia OlasagastiPIRAGUISMOAMunduko Slalom Kopan parte hartzea
Irati Goikoetxea AstaburuagaPIRAGUISMOAMunduko Slalom Kopan parte hartzea
Miren lazkano ZuriarrainPIRAGUISMOAMunduko txapelketan zilarra (C1)
Unai Nabaskues LasherasPIRAGUISMOAEuropako Slalom Txapelketan brontzea (K1)
Imanol Garmendia MaizARRAUNKETAEuropako txapelketan seigarrena (arraunketa mugikorra)
Ignacio Martin GoenagaERRUGBY-AJoku Olinpikoetan parte hartzea
Pablo Feijoo UgaldeERRUGBY-AJoku Olinpikoetan parte hartzea
Lucas Eguibar BretonSNOWBOARDMunduko Kopan hirugarren postua
Jurgi Zulaika AranburuSUPEuropako Txapelketan parte hartzea
Munduko Txapelketan parte hartzea (Fiji)
Fernando Michelena MuguerzaTIRO OLINPIKOA-KIROL EGOKITUAEspainiako Egokitutako Tiro Olinpikoko txapelduna (R4/R5)
BERABERAESKUBALOIAKopako txapelduna
Ligako txapelduna
CH TXURI BERRICURLINGEspainiako Txapelketan zilarra eta brontzea (bikote mistoak)
Espainiako txapelketan urrea (emakumeak)
Espainiako txapelketan brontzea (mistoa)
CHH TXURI URDINIZOTZ HOCKEYAEspainiako Kopako txapelduna
RUGBY BERABERAERRUGBYAEuropako Seben Errugbyko txapeldunordeak
ATLÉTICO-SSSOFTBOLALigako txapelduna
Kopako txapeldunordea
Europako txapelketan zazpigarrenak

2017/01/09-an argitaratua